TRT World

TRT World Hakkında

TRT World canlı izlenen kanalı, 2009 mayıs ayında kapanan TRT INT’ in yerine kurulmuş uluslararası bir haber kanalıdır. Yayın dili İngilizce olmakla birlikte dünya çağında TRT’yi canlı olarak temsil eden kanal olmayı amaçlamıştır. TRT World canlı kanalı mayıs 2015 yılında gerçekleştirdiği test yayınından sonra aynı yıl içerisinde haziran ayında normal yayın hayatına başlamıştır. Bu kanalın kurulmasındaki amaç, ayrım yapmadan haberin merkezine insanı koyarak yayın yapmaktır.

trt world

Kanal özellikleri, 25-40 yaş arası insanların ilgi alanlarına hitap ettiği için özellikle o yaş grubunu etkisi altına almayı amaçlamaktadır.190 ülkede yayın yapan kanal, uyduların yanı sıra MHz Network, Canal, beIN gibi önemli platformlarda da izlenebilmektedir.

Dünyada yaşanan krizleri, savaşları, acıları bu kanal yoluyla rahat bir şekilde öğrenebilmekteyiz. Sadece Türkiye’yi değil bütün dünyayı ilgilendiren olaylardan bahsettiği için gerçekleri dünyaya anlatmak için kuruldu da diyebiliriz.

trt world

TRT World; BBC, CNN gibi bilinen platformlarda çalışmış kişileri de bünyesine almıştır. Yayın bünyesinde Discovery Channel ve National Geographic gibi belgesellere de yer vermeyi düşünen bu kanal, güçlenerek BBC, CNN gibi kanallara alternatif olmayı amaçlamaktadır.

Yapılan bu canlı izlenen kanal sayesinde tüm dünyaya Türkiye’yi çok daha detaylı bir şekilde tanıtmak da amaçlanmaktadır. Kanal için çalışan ekip, canla başla uğraşıp 7/24 yayın yapmayı başarmaktadır. Bu çalışmalar sonuç vermekte, TRT World kanalı ABD gibi ülkelerde hızla yayılmakta ve ülkelerin yerel kanallarıyla rekabet etmektedir. Henüz ABD TV’leri üzerinden yayın yapamasa da Youtube, Facebook gibi sosyal medya ağlarından yayınlarına devam etmektedir.

trt world

TRT World’un canlı izlenebilen kardeş kanallarından bazıları TRT 1, TRT 2, TRT Çocuk, TRT Arabi ve TRT Haber’dir.

Frekans Bilgileri

Frekans: 11054

Sembol: 30000

Polarizasyon: Dikey (V)

Fec: 3/4

İletişim Bilgileri

Tel:  (0212) 326 30 00

E-mail: [email protected]

Adres: Ahmet Adnan Saygun Street No:83 34347 Ulus, Besiktas
İstanbul / TURKEY

Website: https://www.trtworld.com