TRT Arabi

TRT Arabi Hakkında

Canlı izlenen TRT Arabi, Sefer Turan’ın koordinatörlüğünü yaptığı 2004 yılında kurulmuş bir yayın kanalıdır. TRT’nin canlı izlenen Arapça yayınlarını gerçekleştirmesi için kurulmuştur. 7/24 yayınlarına devam eden TRT Arabi kanalı; canlı olarak Türksat, Nilsat, Arapsat gibi farklı 3 uydu üzerinden gerçekleştirmektedir. Sefer Turan’ın bu radyo kanalının koordinatörlüğünü yapmasındaki amaç, Türkler ile Arapların ilişkilerini güçlendirmek ve Türkiye’de oluşan Arap siyasisine olan merakın giderilmesi ve Türkiye’nin zenginliklerinin Arap ülkelerine tanıtılmasıdır. Bu kanalın açılışına Bülent Arınç, İslam Konferansı Örgütü, İbrahim Şahin gibi önemli isimler de katılmıştır. Açılışta, ülkede olması gereken barış ve huzurun önemi üzerinde durulmuş, katılan önemli isimler bu konuyla ilgili bazı konuşmalar yapmıştır.

trt arabi

 TRT’de yayımlanan bu Arapça kanalda genelde kadınlara ve çocuklara yönelik eğlence, mizah ve belgesel programları yayımlanmaktadır. Bunun yanında müzik, tartışma programları, komedi programları gibi aile kanalı içerisinde yayımlanabilecek her türlü programa da yer verilmiştir. Sefer Turan, kurduğu bu kanalı tamamen ailelere yönelik uygunsuz içerik barındırmayan bir kanal haline getirmeye çalışmıştır.  

trt arabi

Son zamanlarda TRT Arabi kanalında köklü bir değişime gidilmiştir. Kanalda sadece belgesel, eğlence gibi programlar yayımlanmakla kalmayıp, Ortadoğu ülkelerinin teknolojisinin, siyasetinin ve ekonomisinin yakından takip edileceği yayınlar da yapılacaktır. TRT Arabi kanalının kurulmasındaki amaç Türkiye’nin zenginliklerinin tanıtılması ve Arap insanlarının görmek istedikleri programları ekrana taşımak olduğu için bu değişim kanalın gidişatını olumlu yönde etkileyecek gibi gözüküyor.

trt arabi

Aynı zamanda TRT Arabi’nin canlı olarak izlenebilen kardeş kanallarından bazıları TRT Türk, TRT Spor, TRT 1, TRT 2, ve TRT Haber‘dir.

Frekans Bilgileri

Frekans: 11096

Sembol: 30000

Polarizasyon: Yatay (H)

Fec: 5/6

İletişim Bilgileri

Tel: 0 212 381 70 72

Adres: Adnan Saygun Cad. No:83 Portakal Yokuşu Ortaköy, Ulus İstanbul

Website: https://www.trtarabi.com