TRT 1

TRT 1 Hakkında

Türkiye’nin devlet televizyon TRT 1 (Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu) 1964 yılında özerk bir kimlikle kurulmuştur. 1972’de yapılan anayasa değişikliği sonucu ise tarafsız bir kamu kuruluşu halini almıştır. 1990 yılına kadar Türkiye’de izlenebilen tek kanal olan TRT 1, özel televizyon kanallarının açılması ile tekel olma durumundan ayrılmıştır.

Kanal, günümüzde tarafsızlığı ve özerkliği kanunlarca belirlenmiş, birçok medya iletişim aracından yayın yaparak hizmet vermektedir. Bunlar arasında TRT 2, TRT Müzik, TRT Belgesel, TRT Çocuk, TRT Haber gibi farklı alanlarda hizmet veren kanallar vardır.
Türkiye’de evlerde yer alan neredeyse tüm televizyonların birinci sıradaki kanalı TRT 1, dinamik, yenilikçi, yeni teknolojilerle iç içe, diğer özel televizyon kanallarıyla rekabet eden bir televizyon kanalıdır. “Türkiye’nin Kanalı” sloganını benimseyen kanal, ilkeli ve tarafsız yayınlarıyla bir aile kanalıdır.

TRT 1 Programları

Masumlar Apartmanı

trt 1 masumlar apartmanı

Gülseren Buğdayıcıoğlu’nun “Madalyonun İçi” romanından uyarlanmış, gerçek hayat hikayelerinden derlemelerin yer aldığı Masumlar Apartmanı bu sezon itibari ile TRT 1 ekranlarında. Korumacı bir dede ve küçük bir kardeşe sahip İnci’nin hayatı, sırlarla dolu bir evde takıntılı kardeşleriyle yaşayan Han’la kesişmesiyle değişecektir.

Uyanış: Büyük Selçuklu

TRT 1 1

TRT 1’in tarihi dizilerinden en yenisi olan Uyanış: Büyük Selçuklu, Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun devlet yapısını, savaşlarını, geleneklerini konu edinmektedir. Selçuklu hükümdarı Sultan Melikşah’ın dönemini ayrıntılı olarak ekranlara getiren yapım, dev prodüksiyonu ve görsel şöleniyle izleyicileriyle buluşuyor.

3’Te 3

TRT 1 2

Türkiye’nin bilgi yarışması, Pelin Çift’in sunumuyla ekranlara gelmeye devam ediyor. Kazanmak için yapmanız gereken üç soruyu art arda doğru cevaplamak. 3’te 3’te her sorunun üç cevabı bulunuyor. Joker haklarınızı kullanarak Prof Dr. Tufan Gündüz’den yardım alabilirsiniz. Tarihten coğrafyaya, sinemadan edebiyata birbirinden güzel ve öğretici sorular bu programda.

Dr. Yerebakan ile Hayatın Ritmi

TRT 1 3

Uzman konuklar, insanların hastalık hikayeleri, Dr. Halit Yerebakan’ın neşeli ve bilgilendirici anlatımıyla bu programda. Sağlıklı yaşama dair merak edilen her şeyin konuşulacağı, sorulara cevap bulunacağı hayatın ritmi hafta içi her gün TRT 1’de.

Kanalda yer alan birçok dizi ve program izleyiciyle buluşmaya devam ediyor. Payitaht Abdullah, Gönül Dağı, Tövbeler Olsun, Benim Adım Melek, Kalk Gidelim, Ana Haber Hava Durumu, Pelin Çift ile Gündem Ötesi, Ezgi Sertel ile Fazlası Zarar, Enine Boyuna, 1’de Bugün, Seksenler kanalın yayın akışı içerisinde ekranlara gelen diğer programlardır.

Frekans Bilgileri

Türksat 4A Uydusu

Frekans: 11958

Polarizasyon: Yatay (H)

Sembol: 27500

Fec: 5/6

İletişim Bilgileri

Telefon: 444 0 878

Adres: Turan Güneş Bulvarı 06540 Or-an / Ankara

E-Mail: [email protected]

Website: www.trt1.com.tr

No Responses

  1. Anonim
  2. admin