Al Jazeera Arabic

Al Jazzera Arabic Hakkında

Al Jazeera Arabic canlı, 1996 yılında Hamad bin Tamer El-Sani tarafından kurulmuştur. Katar merkezli kurulan bu kanal kurulduğu ilk yıllarda sadece Arap dünyasına ilgilendiren konularla ilgili yayınlar yapmaktaydı. Zaman ilerledikçe uluslararası arası konularda yayınlar da yapmaya ve dünyaya yayılmaya başlamıştır. Bu kanalın canlı olarak izleme fırsatı sunduğu kardeş kanallar ise Al Jazeera Türk, Al Jazeera English, Al Jazeera America ve Al Jazeera Balkan’dır.

al jazeera arabic

Kanalın içeriğini genellikle haber programları ve siyaset programları oluşturur. Bünyesinde son derece yetenekli spikerleri bulunduran Al Jazeera Arabic canlı her geçen gün kalitesini artırmaktadır.

Bu yayın kanalı kurulduğu ilk zamanlar Arabistan’daki kanallarda sadece devletin izin verdiği kanallar izlenebiliyor ve yayınlanan kanallar hakkında halk fikirlerini özgürce dile getiremiyordu. Bu açıdan Al Jazeera Arabic kanalının Arabistan’da yayınlanmaya başlaması Arap televizyon sektörü için adeta bir devrim niteliğinde olmuştur.

al jazeera arabic

Al Jazeera Arabic kanalı için Ortadoğu’daki bağımsız ve tarafsız yayın yapan tek canlı kanal diyebiliriz. İzleyicilerine gündemle alakalı verdiği bilgiler son derece doyurucu olup uluslararası konuları ele almaya başladığından beri ülkelerde daha çok rağbet görmeye başlamıştır. Al Jazeera Arabic kanalı bağımsız ve tarafsız oluşu sebebiyle 2005 yılında Index On Censorship tarafından verilen Sansüre Karşı Direniş Ödülüne layık görülmüştür. Böylece her geçen gün artarak devam eden başarısını aldığı ödülle taçlandırmıştır.

al jazeera arabic

Frekans Bilgileri

Frekans: 12457

Sembol: 30000

Polarizasyon: Dikey (V)

Fec: 3/4

İletişim Bilgileri

Tel: +974 4489 7666

E-mail: [email protected]

Adres: Al Jazeera Media Network, Po Box 23134, Doha, Qatar

Website: https://www.aljazeera.net